Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/5.   [ 36 post(ov)a ]
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Gaggia New Baby Class - OPV - Tuning / Tweak
PostPostano: sri 10. tra 2013, 14:38 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 7 put/a
Hvaljen: 16 put/a
Evo da napravim jedan tutorial za zamjenu OPV ventila na Gaggia New Baby Class.
Pošto se tvornički OPV ventil na novoj Gaggii ne može podešavati, postoji mogućnost da se na Gaggiu New Baby Class ugradi OPV ventil s Gaggie Classic koji se može jako jednostavno podešavati.
Dosta sam tražio o ovoj temi pa evo ako će bar jednoj osobi pomoći, vridilo je.
Prije nego započnem s pisanjem uputa da objasnim kako sam došao do toga...

Prvo sam kupio Gaggiu New Baby Class i mlinac DeLonghi KG89 (nisam si mogao priuštiti bolji mlinac tada).
Dođem kući i sve posložim, stavim mlinac na najfinije i eto nereda... kava kao da sam čarape oprao...
Mlinac jednostavno nije mogao dovoljno fino samljeti, probao jače tampati, više kave stavljati... opet isto.

Zadnja izmjena: S-type; čet 11. tra 2013, 21:30; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

PostPostano: sri 10. tra 2013, 14:38 
Coffee freak
Coffee freak

Malo sam googlao i našao par postova za tweakanje dotičnog mlinca, napravio tweak i tek tada sam mogao dobiti
zadovoljavajuću kavu (za kućnu radinost)... Ali nije mi vrag dao mira, znao sam da može i bolje.
Nazvao sam frenda koji servisira aparate i rekao da mi nađe neki polovni profesionalni mlinac, otišao kod njega i pogledao par komada i u oko mi upao mlinac LaScala MXA, malo me kočilo što su svi ti mlinci ogromni no eto uzeo sam ga i ni kune ne žalim, zamjenio noževe za nekih 220kn i sad radi kao švicarski sat.

Kvaliteta kave se poboljšala za neprepoznati. Negdje na netu sam pročitao za podešavanje pritiska na Gaggia New Baby Class i kopkalo me koliko bara daje moja Gaggia. Otišao u trgovinu vodomaterijalom i kupio manometar za vodu i par pocinčanih koljena i produžetaka te teflon traku za nekih 95-100kn.
Na netu sam također našao koje sve dijelove treba kupiti prije samog otvaranja i prepravka aparata.

Nazvao Robot servis u Splitu (ovlašteni za Gaggiu) rekao im što mi sve treba te da mi pošalju HP expressom.
Kad mi je paket došao imao sam što viditi... Od svega što sam naručio jedino je OPV ventil bio nov i dobar, uvalili mi korišteno silikonsko crijevo otkinuto s nekog aparata i dužine smiješnih 14cm (treba bar 25cm) i neke izlizane matice, neko ispucano crijevo koje bi navodno trebalo izdržati pritisak do 15 bara, moš misliti...
Poludio sam kad sam vidio, nazvao ih i naravno ništa nisu rješili a ja uredno platio sve...
Uglavnom ako se netko odluči na ovaj tweak Gaggie neka u Robota (servis@robot.hr 021/430-270) naruči samo OPV ventil za Gaggiu Classic, ne govorite da vam je za prepravak nove Gaggie New Baby Class jer će te se poštedjeti njihovih nebuloza i tvrdnji da je to nemoguće. Ostatak crijeva sam kupio u poljoapoteci za 90% jeftinije nego što su mi u Robota tražili.

Vrh

PostPostano: sri 10. tra 2013, 14:41 
Coffee freak
Coffee freak

Ovo su dva tutorijala koja sam koristio i kombinirao ne bi li sredio svoju Gaggiu:
https://docs.google.com/file/d/0B49ltN7 ... yZmI1/edit
http://coffeegeek.com/forums/espresso/m ... ods/569026
http://coffeeforums.co.uk/showthread.ph ... ia-Classic

Nisam nikako mogao naći ovo koljeno koje ide na pumpu umjesto tvorničkog OPV ventila tako da sam to drugačije riješio - pronašao sam na netu dosta ljudi koji su to na taj način uradili, no o tome kasnije kad do toga dođemo.

Zadnja izmjena: S-type; pet 12. tra 2013, 10:20; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: sri 10. tra 2013, 14:44 
Coffee freak
Coffee freak

Evo postupak, korak po korak.

1.) Iz portafiltera sam izvadio sito i odvio izljev te montirao manometar na portafilter. (Koristite dosta teflon trake, ja sam oko 5-7 namotaja)
2.) Stavio sam portafilter na aparat i dobro ga pritegnuo, pustio vodu i na glavu i kroz cijev za paru kako bi zrak izašao te da bi dobio točnije očitanje. Nakon 5-6 sekundi zatvorio ventil za paru i krenio očitavati. Kazaljka na manometru se brzo približavala 10-11 bara tako da sam ugasio aparat i krenio u rastavljanje. Nisam htio dalje mjeriti da ne oštetim manometar koji je do 11 bara max te sam krenuo rastavljati aparat.
3.) Kolut za paru sam skinuo, odvio vijak koji se nalazi ispod njega.
4.) Uklonio sam posudu za vodu i odvio dva vijka koja drže gornji poklopac i skinuo ga.
5.) Odvio sam dva vijka koja se nalaze ispod tanka.
6.) Odvio sam dva vijka koja se nalaze pokraj glave grupe i nakon toga lagano podignuo gornju oplatu aparata (pazite na žice koje se drže za nju) i okrenuo ju te podbočio ispred aparata.
7.) Uklonio sam crnu cijev koja višak vode odvodi u posudu za otpadnu vodu kako bi lakše mogao odvojiti aparat od postolja (kasnije ju ne zaboravite ponovo dobro pričvrstiti da ne bi bilo kapanja)
8.) Odvio sam 4 vijka koja drže gornji dio aparata za postolje i lagano odvojio da bi mogao doći do pumpe i OPV ventila koji se nalazi dolje kraj pumpe za razliku od Gaggie classic gdje se nalazi na bojleru.
9.) Pošto nisam mogao nači koljeno kojim bi zamjenio tvornički OPV ventil pronašao sam na netu drugo rješenje koje su koristili ljudi koji nisu htjeli dirati tvornički OPV ventil. Ostavio sam tvornički ventil i na T račvi odspojio silikonsku cijevčicu kojom ventil vrača vodu natrag. Nisam htio rastavljati ventil i stavljati 1/4" čep na njega kao neki na netu već sam samo zatvorio silikonsku cjevčicu koja ide iz njega pomoću vijka, dosta teflon trake i obujmice, pritegnuo i to je to.
10.) Prije nego sam montirao OPV ventil na bojler na njega sam dolje lijevo montirao crijevo za pritisak (lakše je za montirati nego kad već montirate OPV ventil na bojler) koje ide s tvorničkog OPV ventila i učvrstio pomoću obujmice. (Ako vam je crijevo prekratko kupite drugo, ja sam za svaki slučaj u poljoapoteci kupio odgovarajuče crijevo i to do 40 bari i malo silikonsko za svaki slučaj, oboje za nekih 40kn, u Robota mi tražili za to crijevo 290kn)
11.) S bojlera sam odvio 2 imbus vijka koja drže priključak crijeva za pritisak i odstranio ga te na njegovo mjesto
ugradio Gaggia Classic OPV ventil (ne zaboravite brtvu s starog priključka prebaciti na novi ventil)
12.) Odvio sam vrh OPV ventila i imbusom zaokrenio puni krug - jedan krug cca 2 bara - zašarafio vrh natrag (ovaj korak je potrebno ponavljati par puta i mjeriti pritisak, ja sam iz četvrte pogodio postavku za 9 bara (okret u smjeru obrnutom od kazaljke na satu smanjuje pritisak, u smjeru kazaljke povečava pritisak)
13.) Silikonsko crijevo sam spojio na vrh OPV ventila i na T račvu koja ide s pumpe.
14.) Vratio natrag crnu cijev koja višak vode odvodi u posudu za otpadnu vodu.
15.) Sastavio natrag aparat.

Zadnja izmjena: S-type; čet 11. tra 2013, 15:49; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: sri 10. tra 2013, 14:53 
Coffee freak
Coffee freak

Evo par slika koje sam posudio s net-a i napisao upute.

Privitak/ci:
Gaggia_001.jpg
Gaggia_001.jpg [ 34 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Gaggia_002.jpg
Gaggia_002.jpg [ 40.8 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Gaggia_003.jpg
Gaggia_003.jpg [ 38.89 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Gaggia_004.jpg
Gaggia_004.jpg [ 42.5 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Gaggia_005.jpg
Gaggia_005.jpg [ 50.03 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Gaggia_006.jpg
Gaggia_006.jpg [ 42.19 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Vrh

PostPostano: čet 11. tra 2013, 15:42 
Coffee freak
Coffee freak

Evo par slika mog rada...

Privitak/ci:
Opaska: Ovako sam rješio problem čepa na tvorničkom OPV-u.
Gaggia OPV (3).jpg
Gaggia OPV (3).jpg [ 51.71 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: Ovako sam rješio problem čepa na tvorničkom OPV-u.
Gaggia OPV (4).jpg
Gaggia OPV (4).jpg [ 49.64 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: Prije skidanja crijeva za pritisak i priključka na bojler.
Gaggia OPV (5).jpg
Gaggia OPV (5).jpg [ 50.54 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: OPV sa Gaggie Classic. Iskoristio sam crijevo koje je već bilo na tvorničkom OPV-u te sam ga malo zagrijao, navukao preko novog OPV-a i pritegnuo obujmicom.
Gaggia OPV (6).jpg
Gaggia OPV (6).jpg [ 41.37 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: Prije i tokom podešavanja pritiska na OPV-u.
Gaggia OPV (7).jpg
Gaggia OPV (7).jpg [ 52.88 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: Slika gotovog posla prije ponovnog sastavljanja aparata.
Gaggia OPV (8).jpg
Gaggia OPV (8).jpg [ 47.3 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]

Zadnja izmjena: S-type; čet 11. tra 2013, 15:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
Vrh

PostPostano: čet 11. tra 2013, 15:45 
Coffee freak
Coffee freak

Portafilter s manometrom.

Privitak/ci:
Opaska: Manometar s pocinčanim koljenom i produžetcima, prije spajanja na portafilter.
Gaggia OPV (1).jpg
Gaggia OPV (1).jpg [ 21.83 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Opaska: Portafilter s manometrom spreman za testiranje.
Gaggia OPV (2).jpg
Gaggia OPV (2).jpg [ 28.51 KiB | Pogledano 2415 put/a. ]
Vrh

PostPostano: čet 11. tra 2013, 15:48 
Coffee freak
Coffee freak

To je sve za sada, trudio sam se opisati u što više detalja.
Ako nekom trebaju kvalitetnije slike ili dodante informacije neka se javi.

Ovaj mod sam napravio prije dva mjeseca i radi mi savršeno.
Ubrzo ću naručiti Rancilio Silvia steam wand pa ću javiti iskustva.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/5.   [ 36 post(ov)a ]
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: