Promijeni veličinu fonta
Sada je: ned 16. pro 2018, 17:08.

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/2.   [ 14 post(ov)a ]
Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: kupnja rabljenog komercijalnog mlinca
PostPostano: ned 10. tra 2011, 21:50 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 9 put/a
vidim da je vrag odnio salu i da mi treba bolji mlinac (umj. sadasnjeg krupsovog GVX242).
zelja je nesto iz mazzer-ove ponude no jako su skupi i novo nije opcija.
trenutno si jedino mogu priustiti nesto koristeno, do nekih 1000kn.
na njuskalu tu i tamo osvane oglas no uglavnom je rijec o rashodovanim starim odnosno jako starim mlincima.
isplati li se uzeti jedan takav, pa nabaviti nove nozeve, ili ipak odustati od komercijalnog pa kupiti izvana nekakav vise kucni tipa sunbeam?

takodjer me zanima gdje naci oglasne kanale ugostiteljske opreme a da nije oglasnik i njuskalo :?

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: kupnja rabljenog komercijalnog mlinca
PostPostano: ned 10. tra 2011, 22:48 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

Zahvalio: 0 put/a
Hvaljen: 0 put/a
ovdje treba razdvojiti home i komercijalne mlince. za ove prve jednostavno još uvijek ne postoji tržište, dok komercijalni (ako se i išta nađe) ako ništa po veličini se teško uklopljuju u home ambijent.
mazzer je kvaliteta (koja se plaća) ali po mom mišljenju ima gro mlinaca jednake kvalitete a na nekih 70% cijene mazzera.
Tu su Macap (MC4 ili MD4) ili Eureka Mignon ili Mahlkonig Vario.
+ opcije su da je stepless + grind on demand,ali takvi će dati savršenstvo za espresso grind dok grublje mljevenje (french) neće dati dobre rezultate.

Mlinac je najvažniji alat u cijeloj priči i tu ne bi trebalo štediti para.
Koliko sam čitao prije zanimaju te i poluautomati ili automati (GS/3) :-). možda je bolje pričekati. ne znam koliko bi s gaggiom profitirao s upgradeo mlinca.

Vrh

PostPostano: ned 10. tra 2011, 23:39 
Coffee freak
Coffee freak

huehuetango je napisao/la:
ovdje treba razdvojiti home i komercijalne mlince.

da, i prvotna ideja mi je komercijalni mlinac a ne home. ali spominjem i onaj sunbeam kao ideja za home grinder

za ove prve jednostavno još uvijek ne postoji tržište, dok komercijalni (ako se i išta nađe) ako ništa po veličini se teško uklopljuju u home ambijent.

da, zato i kazem nabaviti izvana, jer home mlinaca ima nesto, ali ne i kod nas. nije mi problem nezgrapnost mlinca i to sto se nece/hoce uklopiti u kuhinji. kuhinja je moj sektor u kuci pa nije bed i ako mi sva masinerija za kavu zauzima i pola kuhinje. ja zivim s time, to je dio mene, pa neka mi i cjela kuca bude popunjena aparatima i mlincima i drugim pizdarijama ja se necu buniti ni malo :D

mazzer je kvaliteta (koja se plaća) ali po mom mišljenju ima gro mlinaca jednake kvalitete a na nekih 70% cijene mazzera.
Tu su Macap (MC4 ili MD4) ili Eureka Mignon ili Mahlkonig Vario.
+ opcije su da je stepless + grind on demand,ali takvi će dati savršenstvo za espresso grind dok grublje mljevenje (french) neće dati dobre rezultate.

vjerujem da ima jos puno dosta dobrih mlinaca ako ne u rangu mazzera onda vrlo blizu. no mlinci su mi jos jedno dosta neistrazeno podrucje sto se proizvodjaca tice pa sam odmah pucao na najbolje.

Mlinac je najvažniji alat u cijeloj priči i tu ne bi trebalo štediti para.

znam mlinac je najbitniji, nebi se trebalo stedjeti ali sad nemam mogucnosti za neke velike kupnje. ici cu step by step, nabaviti nesto malo bolje od trenutacnog pa kada bude prilika uzeti nesto jos bolje itd.

Koliko sam čitao prije zanimaju te i poluautomati ili automati (GS/3) :-). možda je bolje pričekati. ne znam koliko bi s gaggiom profitirao s upgradeo mlinca.

uuuhhhhhh!!! definitivno bi profitirao... gaggia jest mala, mali bojler, neznas koja temperatura se kuha unutra, stalno varira,blablabla, ali jbg, ipak,da se nesto dobroga napraviti i s njom. generalno gledano, 9bara, trebalo bi dati iste-slicne rezultate kao neka veca masina pa ne vidim zasto bi mlinac tu dosao kao manje vazan nego kao kod gs/3 :idea: :P

Vrh

PostPostano: pon 11. tra 2011, 08:23 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

ovo sam pisao poučen i svojim iskustvom.
naravno ako melješ na konusnom mlincu, 3x sporijem da ti daje razliku. ali su minimalne u odnosu na nekih 1000€ koliko košta novi jolly ili kony.
ja radim na istom aparatu s kavom starom 7-10dana i od istog zrna sa istim levelom mljevenja i tampom dobijem 3 različite kave.

poanta svega sa specialty kavama je KONSTANTA
kod prženja to je roast profile, kod mljevenja da melje na istu gramažu i u istoj granulaciji a na espresso mašini stabilnost temperature (hehehe zato dobijem 3 različita shota).

Na kraju, možda da se posvetiš malo i frenchu. meni je bio prilično odbojan,sada mi je super i pržim 80% kave na med-light radi njega.
I aeropress je čudesan aparat. Jednostavan, a izađe nešto između espressa i frencha. Meni idealno.
Hoću reći, espresso je naravno TOP ali do savršenog espressa, osim superfriškog kvalitetnog zrna, treba cca 15.000€.
French i aeropress su nešto malo lošije, ali za puno manje para.

Vrh

PostPostano: pon 11. tra 2011, 12:42 
Coffee freak
Coffee freak

hehe... je sve je to istina. na french se nemogu nikako naviknuti. obicno si napravim jedan-dva kada imam neku bolju kavu. aeropress nisam jos probao.
razmislit cu jos oko mlinca no u svakom slucaju trebam nesto bolje od krupsa. koliko bi pametno bilo kupiti mazzer jolly (stari)

Vrh

PostPostano: pon 11. tra 2011, 12:56 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

mini mazzer e je home mlinac sa karakteristikama koemrcijalnog mlinca. jolly ima veće noževe,za motor i ostalo nisam siguran.

Vrh

PostPostano: pon 2. svi 2011, 21:40 
Coffee freak
Coffee freak

nabavio sam rabljeni stari Mazzer, neznam koji model mislim da je jolly, nije ni bitno. bitno da je u dobrom stanju, nozevi su ok i fino melje. vrti se na 1400 okretaja. nozevi su 64mm promjer.
moj stari mlinac krups gvx2 ide na prodaju pa tko je zainteresiran neka se javi.
sada ganjam gdje cu nabaviti doserless nastavak da ga stavim umjesto glupog dozera 8-)
evo slike, malo smjesno izgleda - mlinac veci od espresso masine :shock:

slika

Uploaded with ImageShack.us

Vrh

PostPostano: uto 3. svi 2011, 16:01 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

jolly ima noževe 64mm. i sada novi e-mini