Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 6 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Novi član foruma i problem sa espressom.
PostPostano: uto 10. sij 2017, 18:18 
Spava
Spava

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Poštovani novi sam na forumu i htio bih se predstavit
zovem se Ivan i dolazim iz Zagreba. Imam dva aparata jedan je na poslu i to je AEG Crema 100, a drugi koji koristim doma je Quadro ECM-B115. Problem koji mi se događa je da ima jako malo creme na površini šalice cca 1mm i to na oba dva aparata, dok kad gledam aparate po youtube-u bili oni jeftini ili skupi daju tu izdašnu cremu.
Koristio sam i Franck kavu mljevenu baš za aparate i od interšpara njihovu baš za aparate, kupio sam i njihovu kavu u zrnu isto cafe crema i samljeo kod njih na mlinu i to u tri "jačine mljevenja" ali ne mogu dobit niti vrijeme ekstrakcije duže od 10 tak sec. Portafilter nije pod pritiskom niti na jednom aparatu koliko sam shvatio, uložak portafiltera ima 100njak malih rupica tako da ja natiskavam kavu sa improvizirani tamperom. Dali ima netko kakav savjet ili prijedlog šta da napravim a da to nije kupovina mlina ili novog aparata. Hvala Vam.

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Novi član foruma i problem sa espressom.
PostPostano: uto 10. sij 2017, 20:50 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 7 put/a
Hvaljen: 17 put/a
Bok, dobrodošao!

Pročitaj malo po forumu ima već dosta toga pokriveno.

Vrh

PostPostano: uto 10. sij 2017, 21:02 
Coffee freak
Coffee freak

- Kupovati već mljevenu kavu za aparate je greška...
- Kupovati kavu i mljeti ju na 3 postavke ... kolike su šanse da pogodiš? :-)
- 10 sekundi je premalo
- improvizirani tamper ... Hmm ... :-)
- Aparati koje koristiš su "entry level" aparati i jako brzo ćeš ih prerasti tako da ...
- Za početak da bi dobio zadovoljavajuči okus u šalici trebao bi kupiti mlinac, moj je savjet da potražiš na njuškalu rabljeni ugostiteljski, sve zavisi koliko si novaca spreman izdvojiti no nemoj štedjeti na mlincu.
- Kad si kupiš mlinac (prije kupnje mlinca traži savjet ovdje na forumu kako bi te mogli usmjeriti) onda se igraj s postavkama finoće mljevenja dok ne dođeš do željenog rezultata... sigurno nečeš pogoditi iz 3 puta kao ni u interšparu :-P

Uživaj.
Pozdrav!

Za ovaj post autor S-type je dobio pohvalu od: black coffe (sri 11. sij 2017, 09:19)
  Rating: 25%
Vrh

PostPostano: sri 11. sij 2017, 09:17 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 9 put/a
Hvaljen: 22 put/a
Tko se got hoče igrati sa kvalitetom kave mora imati dobar mlinac ! to profesonalni . Dozator je recimo relativna stvar , ali samo za onoga koji poznaje "materiju" . Bitna je tzv granulacija odnosni gruboća mljevenja ? Svaki ispravan aparat će skuhati dobru kavu sa ispravno podešenim mlincom , jedino će nekim trebati više , a nekima manje "sirovine ? (kave). Mkjevena kava u dučanu je glupost , odnosno neakav prosjek ? . Kako on može znat na kojem ćaš ti aparatu kuhati njegov proizvod ? itd itd ? :)

Vrh

PostPostano: sri 11. sij 2017, 18:19 
Spava
Spava

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Hvala svima na odgovorima, znači bez mlina za kavu nema ni dobrog espressa.
Ako se želi savršenstvo, naravno onda treba i uložit novaca.
Nadam se da ću jednog dana biti u mogućnosti kupit i bolji aparat a i sve šta bih trebao imat uz to, ovako se zahvaljujem svima i sigurno ćemo imat prilike diskutirat o kavi i ubuduće. Pozz

Vrh

PostPostano: sri 11. sij 2017, 23:07 
Coffee freak
Coffee freak

Ivan Kovač je napisao/la:
Hvala svima na odgovorima, znači bez mlina za kavu nema ni dobrog espressa.
Ako se želi savršenstvo, naravno onda treba i uložit novaca.
Nadam se da ću jednog dana biti u mogućnosti kupit i bolji aparat a i sve šta bih trebao imat uz to, ovako se zahvaljujem svima i sigurno ćemo imat prilike diskutirat o kavi i ubuduće. Pozz

Mlinac je prvi korak, imaš ih na njuškalu sad trenutno oko 500kn, zna uletiti i jeftinije u dobrom stanju, baš je prije par dana bio takav slučaj ovdje na forumu, za Mazzer koji više manje svi žele treba potegnuti iznad 1000Kn.

Kreni od mlinca lagano, rabljenog profesionalnog (zamjeniš noževe i vječni su). Kad kupiš mlinac i podesiš ga prema aparatu dobiti ćeš razliku "nebo i zemlja" u šalici. Ne isplati se kupovati mlince u trgovinama za nekih 300-900kn jer to ipak jednostavno nije to...puno para za malo muzike

Za početak kupnja novog aparat neka sačeka, prvenstveno se malo upoznaj s materijom (ovdje na forumu imaš jako puno toga pokriveno). Nakon mlinca ćeš lagano prerasti aparat koji imaš tj apetiti če se povečati pa onda kreću slatke muke po kavi...

Ako treba neki savijet javi se, uvijek ima netko tko će ti pomoći i usmjeriti u pravom smjeru.

Za ovaj post autor S-type je dobio pohvalu od: Ivan Kovač (čet 12. sij 2017, 17:05)
  Rating: 25%
Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 6 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: