Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 8 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jura Impressa Ultra - kako to hoda s tim aparatom?
PostPostano: pet 25. ožu 2016, 19:45 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 8 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Eto - Jura Impressa Ultra, stara puno, ali baš, ne curi okolo i pravi kavu. Ja, ustvari, najviše volim piti capuccino, a za to mi je ona odlična - sa njenom mlaznicom za paru uvijek sam uspijevao dobiti finu pjenicu od svakakvog mlijeka, a kad to uspijem onda i nije tako važno kakva je kava kojom dovršim capuccino. E sad, ja sam imao fini izvor Meinl kave i plaćao sam je oko 13 € za kilu, ali mi je taj izvor presušio. Nakon toga, odnio sam aparat na posao, gdje mi se, nekako u isto vrijeme, pokvario hladnjak (usput, neviđeno simpatičan stroj - Trisa Frescolino 1 - Peltier hladnjak - na kome se odvalilo radno kolo ventilatora iz meni neobjašnjivih razloga), pa sam ostao bez mogućnosti da pravim capuccino, te u stvari po prvi put počeo praviti baš espresso na tom aparatu.

Meinl kave više nisam imao, pa sam nabavio Molinari Rosso za nekih 18 € (to je cijena k'o meni, veli gospođa koja prodaje kavu) i nisam nimalo sretan. Kako god okrenem i obrnem, dobijem kavu koja izgleda dobro i ima finu kremu koja, opet traje dosta kratko, a okus je, recimo, prilično prazan i kava je dosta rijetka. Namjestim količinu kave na maksimum, skoro pa se ne dogodi ništa. Podignem temperaturu na "high" i dobijem isto, samo gorkasto. Volumen je sve vrijeme isti, nekih 30 ml. Imam dojam da bih mogao popraviti stvar kad bih mogao doći do finijeg mljevenja, ali @zdgrunf veli da ta Ultra stvarno ima samo tri pozicije, ali @black coffe veli da se do daljnjeg podešavanja može doći deblokiranjem regulatora. Kako?

Sretan Uskrs, narode, živi i zdravi bili.

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Jura Impressa Ultra - kako to hoda s tim aparatom?
PostPostano: pet 25. ožu 2016, 21:07 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 7 put/a
Hvaljen: 17 put/a
Vjerojatno se može podesiti da melje finije.

Sličan sam problem imao s kućnim mlincem DeLonghi KG89 prije par godina, jednostavno nije mogao samljeti dovoljno fino za espresso pa sam malo tražio po netu i našao tutorial za prepravak mlinca da finije melje.
Uglavnom ... da skratim ... rastavio mlinac, našao graničnik koji sprječava kolut za podešavanje da ide finije, lagano ga obrusio i mogao sam mljeti dovoljno fino za espresso.
Pretpostavljam da se nešto tako može uraditi i s tvojom Ultrom.

Vrh

PostPostano: pet 13. svi 2016, 19:14 
Polako se budi
Polako se budi

Razgledao sam malo i nisam našao oćigledan način da prepravim taj mlinac. I probam nešto drugo: nikad, otkako sam nabavio taj aparat, nisam probao ubaciti prethodno mljevenu kavu u za to predviđen pretinac, pa tako probati. Danas probam sa Franckovom zelenom ciglicom - i vidi vraga: dobijem skoro skroz dobar normalan espresso od oko 30 ml (možda malo kiseo, ali nisam baš siguran). Dobro, sad ubacim dvije doze mljevene kave i probam dobiti dvije duge kave. Polako curi, i na kraju počne puštati i paru. Kava je dobra, ali ona me para buni. Pretpostavljam da postoji neki ventil koji to treba otpustiti negdje drugo, ali je otkazao? Ili to nije ništa posebno, ili tog ventila uopće nema? I konačno - prije nego li skoz pređem na prethodno samljevenu kavu za ovaj aparat (što stvarno ne bih volio), moram pitati: da li je moguće da je mlinac zaprljan, pa zato krupnije i neravnomjerno melje (što on radi)? Ja sam dosta nov u ovoj priči, pa mi nemojte uzeti za zlo ako postavljam besmislena pitanja. Mogu li ga očistiti bez rastavljanja? Vidio sam da se prodaju vrećice za taj posao, ali šta one tačno rade?

Vrh

PostPostano: sri 18. svi 2016, 19:22 
Polako se budi
Polako se budi

Dobro, malo se sam sa sobom dopisujem ali to mu ispadne kao neki blog? Pitanje koje se ticalo vrećica za čišćenje očigledno je bilo blesavo, što sam i sam shvatio, kad sam malo razmislio - ne može to ići na automatima, jer ta masa kasnije dospije u grupu za kavu i napravi kaos. Para iz aparata je (tako sam ja to shvatio) izlazila jer sam ustvari zagušio aparat prefinom granulacijom kave, tako da to neće ići tako. Dakle, jedino što mi je preostalo jeste da promijenim kavu - i onda probam drugi kraj koplja - kupim jače prženu kavu, brend je "Robusta" (valjda to znači da je unutra samo Robusta, iako mi je to malo čudno) i jako je jeftina. I s time dobijem sasvim prihvatljiv rezultat, s tim da mi je to kava za na poslu i sam je plaćam, iako je pije tko stigne. Ulje po zrnima nije očigledno, ali pretpostavljam da ga ima poprilično, pa ću opet ovdje nešto napisati kad mi se zaglavi mlin i budem morao tražiti majstora da to sredi :)

Vrh

PostPostano: sub 4. lip 2016, 19:12 
Polako se budi
Polako se budi

Da ja nastavim ovu priču: ispregledam šta ima po Internetu i nađem neki tutorijalhttps://www.youtube.com/watch?v=Ww_B9r1anOo. Nemam pojma šta čovjek priča, ali makar radi polako i dobro je snimljeno. Uz još par tutorijala, teoretski se pripremim, izvadim mlin, očistim ga i pritegnem četiri klika dalje od originalnog položaja (podsjećam da ova Jura dozvoljava podešavanje samo po jedan zub tamo-'vamo). Izvučem kavu manje-više istu kakvu sam i prije dobijao, ali je "puck" počeo ličiti na "puck". Dobro, pritegnem do kraja (još pet klikova), pa otpustim jedan i sastavim mašinu, jer nemam tu više šta uraditi. I eto: "puck" je "puck", kava je malo bolja (ili je to autohipnoza), ali opet, jedva da je to-to (temperatura mi je podešena na "high", pa opet izmjerim na izlazu tek nekih 85°C). E sad, količina kave mi je također podešena na maksimalnu, pa ta temperatura na izlazu može i s tim imati veze, kava s kojom sam sve probao je mješavina raznih vrsta Robuste, bez Arabice, pa je kava takva kakva je. Vidjet ću šta će biti kad promijenim kavu, ali sad-zasad, ovo moje čudo lijepo radi mliječne pripravke, ali kad je pure espresso na redu, tu se baš i ne pokaže. Majku mu, sa igračkom koju imam doma (DeLonghi EC156.B nemodificiran) dobijem za tri klase bolju kavu, e to nije pošteno.

Vrh

PostPostano: ned 5. lip 2016, 09:28 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 9 put/a
Hvaljen: 22 put/a
Stari moj ! to Ti je kad neznaš kaj radiš . Nisam bezobrazan neg Ti velim da malo više se educiraš o espressu ? , more i na pm ? :)

Vrh

PostPostano: ned 5. lip 2016, 19:45 
Polako se budi
Polako se budi

black coffe je napisao/la:
Stari moj ! to Ti je kad neznaš kaj radiš . Nisam bezobrazan neg Ti velim da malo više se educiraš o espressu ? , more i na pm ? :)

Druze, kazuj sta sam sad ukakio? Sad sam vidio da sam bio nejasan ~ pod "kolicinom kave" koja je podesena na maksimalnu, mislio sam na kolicinu zrna. Gotovog proizvoda bude nekih 60~70 ml (2 small cups). Cistu Robustu sam ubacio prije podesavanja mlina, da bih dobio bilo kakav okus i nesto pjene.

Vrh

PostPostano: pon 20. lip 2016, 16:53 
Polako se budi
Polako se budi

E, pa, probao sam aparat nakon opisanih operacija, sa "Caffe Corsini Espresso - intenso e cremoso" (9 € za kilogram u italijanskom supermarketu) i dobio skroz pristojnu kavu. Izgleda da sam napravio posao. Temperatura je takva kakva je, podesio sam je na "high" i ne namjeravam tu ništa dalje poduzimati. Da počastim aparat i sebe za to, kupio sam i originalne Jura tablete za čišćenje (6 tableta - US$ 12,84 + US$ 5,00 za shipping). Skupo k'o vrag, ali hajde da probam - valjda ljudi znaju šta je dobro za njihov aparat. Jučer sam to dobio i nisam još koristio, pa ne znam ima li neke razlike između tih tableta i kašičice praška za mašinu za suđe kojeg sam dosad koristio. Kad budem znao (ako uopće nešto zaključim), napisat ću.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 8 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: