Promijeni veličinu fonta
Sada je: čet 26. tra 2018, 17:19.

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 4 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Majka svih ručnih mlinova / Titan za sirotinju - OE Pharos
PostPostano: pon 25. vel 2013, 20:45 
Spava
Spava

Zahvalio: 3 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Pozdrav,
Evo sam od danas sretni vlasnik vjerojatno najboljeg ručnog mlina - Orphan Espresso PHAROS, koji po kvaliteti mljevenja stoji uz bok najboljim električnim mlinovima poput Compak K10 ili Mazzer Robur, jer koristi iste konusne noževe od 68mm, koji su se po svim testiranjima i recenzijama pokazali kao najbolji izbor za espresso. Ako ste kućni espresso fanatik kao ja, nemate love za navedene električne Titane (1500-2000 EU), a ne pristajete na manje od najboljeg (snob coff21 ), možete proći s PHAROSOM za 300EU. Jedina mana naspram električne braće je brzina i zajebancija, ali na kraju ništa strašno - kao najbrži ručni mlin ikada samelje 15g u pola minute što je prihvatljivo. Jedino su mogli malo bolje riješiti vađenje mljevene kave iz spremnika, ali i za to postoje modovi (odlične radi i prodaje korisnik voodoodaddy s home-bariste).

Neću puno o samom mlinu jer ima detaljnih recenzija po internetu, samo da javim iskustvo s narudžbom:
Može se naručiti samo direktno od proizvođača (mali obiteljski biznis) - Orphan Espresso iz SAD. Skupa s poštarinom izađe 230EU, plus carina i porez ispadne oko 300 i kusur EU. Putuje oko 3 tjedna, a onda leži na našoj carini barem tjedan dana, i zahvaljujući totalnoj neprofesionalnosti određene carinske službenice (eufemizam za babu iz pakla) košta vas i nešto živaca (ali tako je sa svim internet narudžbama ako nemate sreće pa završi kod nje - hint: J.P.)

Mlin je nova proizvodnja, 2011. je napravljena prva verzija, od 2012. je u prodaji nadograđena, tako da možda još niste čuli za njega. Ja sam slučajno naišao tražeći Porlexe i Kyocere, pa me frapirala cijena, ali kad sam vidio o čemu se radi sasvim je opravdano jer većina cijene odlazi na srce mlina, 68mm konus noževe. Inače sam slinio za Mazzerom za koji nemam love, sad mi je drago da je tako jer bih debelo preplatio svoje kućne potrebe. A PHAROS po nekim recenzijama melje bolje i od SuperJollya.

Brzo sam ga "upucao", već drugi pokušaj podešavanja finoće je bio zadovoljavajuć, a 3. najbolja kava koju sam dosad napravio na svojoj Gaggi (inače sam koristio Illy mljevenu)

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Majka svih ručnih mlinova / Titan za sirotinju - OE Pha
PostPostano: sub 2. ožu 2013, 21:55 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 1 put/a
Haha, imao sam iskustva s J.P.
Inače se ljudi teško odluče za mlin, pogotovo za ovakvo nešto. Moram priznati da ga do sada nisam vidio, niti bi mi palo na pamet kupiti ručni mlinac za tu lovu, iako ima super recenzije i prej..... izgleda!!
Zanima me je li stvarno kava konzistentna za napraviti jedan dobar espresso i jesi li već uspio dobiti idealnu granulaciju? Do sada nisam ručni mlin smatrao pogodnim za espresso jer se melje neravnomjernom brzinom i snagom pa nekako mislim da se ne može dobiti idealna konzistencija kave. Koji si do sada imao mlinac i jel možeš napraviti usporedbu prema dobivenom espressu prije i sada?

Vrh

PostPostano: pon 4. ožu 2013, 02:13 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 1 put/a
Hvaljen: 2 put/a
Cestitam na kupovni! Vec neko vrijeme planiram kupovinu Pharosa ali mi nekako tesko zeni objasniti da uz Porlex i La Pavoni Zip trebamo jos jedan mlin.
Kad smo vec kod majke svih rucnih mlinova ja bih istaknuo http://hg-one.com/store/

Vrh

PostPostano: sri 6. ožu 2013, 01:40 
Spava
Spava

Zahvalio: 3 put/a
Hvaljen: 0 put/a
filip je napisao/la:
Zanima me je li stvarno kava konzistentna za napraviti jedan dobar espresso i jesi li već uspio dobiti idealnu granulaciju? Do sada nisam ručni mlin smatrao pogodnim za espresso jer se melje neravnomjernom brzinom i snagom pa nekako mislim da se ne može dobiti idealna konzistencija kave. Koji si do sada imao mlinac i jel možeš napraviti usporedbu prema dobivenom espressu prije i sada?

Nisam stručnjak, ali mislim da neravnomjerna brzina okretanja mlina nema veze s konzistencijom, već oblik, veličina i kvaliteta noževa. Nemam puno vlastitog iskustva, ali sam čitao tone recenzija na home-baristi i coffeegeeku i kako rekoh ljudi kvalitetu uspoređuju s Compakom K10 (ima isti set noževa) koji dođe 2000EU.
Osobno prije nisam imao mlin, ali sam kupovao samo Illy mljevenu koja bi valjda po skupoći trebala biti neka kvalitetnija kava, i bila mi je jako dobra, puno bolja od npr. Lavazze (ostale komercijalne mljevene iz Konzuma bolje da i ne spominjem). Sada sam dobio neke fine friško pržene, iz Belgije (Costa Rica, Kenya, Jawa), i to je s ovim mlinom razlika nebo i zemlja prema Iliji, toliko okusa da nisam ni znao da ima u kavi, bolje nego u svakom kafiću u mom gradiću.
Još sam primijetio da nema ni malo grudanja kave zbog statičkog elektriciteta, jako se lako rasporedi i ne ostavlja toliko nereda na tušu kao Illy koji se uvijek lijepio.
Sad razmišljam o maloj pržilici jer mi je skupa poštarina svaka 2-3 tjedna, ali to je već druga tema i trenutno nisam u mogućnosti s lovom.

Kofiman je napisao/la:
Cestitam na kupovni! Vec neko vrijeme planiram kupovinu Pharosa ali mi nekako tesko zeni objasniti da uz Porlex i La Pavoni Zip trebamo jos jedan mlin.
Kad smo vec kod majke svih rucnih mlinova ja bih istaknuo http://hg-one.com/store/

Žena ti je vjerojatno u pravu, Porlex je odličan prijenosni mlin, ja ću si ga uzet za na posao kad odlučim hoću French, ili MyPressi, a uz Pavoni ZIP vjerojatno ne trebaš ništa drugo, jedino da ga prodaš. Vjerojatno nije velika razlika kvalitete grinda prema Pharosu, samo ne znam jel Zip ima konusne ili ravne noževe - vele da su konusni malo bolji za espresso a flat za French.
Nisam znao za ovaj HG-ONE, noževi izgledaju moćno i sve skupa sjajno, sigurno bolje od Pharosa, ali cijena je trostruka tako da to više nije Titan za sirotinju. Za naše prilike i Pharos je skup.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 4 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: