Promijeni veličinu fonta
Sada je: sub 21. tra 2018, 13:39.

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 3 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zwanger Pinneberg K0b
PostPostano: sri 18. svi 2016, 20:13 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 8 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Ovaj mlin je našao mjesto u zbirci Muzeja europske kulture, a jedan primjerak je smješten u berlinski gradski muzej: https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de/item/U3NUHPT27GQSNJH7O4FHDZTY65XXRTXO. Tražeći neki mlin za sebe, naletio sam na jedan i danas ga kupio. Mlin radi, melje kavu, kako melje, ne znam, jer nisam imao vremena za testiranje, stariji je od ovoga u muzeju (sudeći po serijskom broju) i čini mi se da je u boljem stanju, pa sam već dosad skroz oduševljen time da jedan električni uređaj star 60-70 godina radi šta treba raditi, taman to ne bilo perfektno. Želio sam se odmah pohvaliti "nalazom", pa nisam stigao ni razgledati ga kako treba (da budem iskren, eno ga u gepeku pa ću ga odnijeti u firmu, ne smijem ženi niti reći da sam kupio sebi još jednu "igračku", kako ona to zove). Uglavnom, evo par slika iz oglasa po kome sam ga kupio:
slika
slika
slika
Na Internetu ima ponešto podataka o firmi i o mlinu, ali je to poprilično šturo, pa bih volio da netko tko se susretao sa ovom stvarčicom (ako je), napiše neku riječ. Ja ću, uglavnom, rastaviti ovaj mlin do mjere u kojoj budem siguran da neću napraviti štetu, očistiti šta se očistiti da, pregledati elektriku i promijeniti šta mi bude sumnjivo i probati kako to sve skupa radi. Pa, ako ne budem skroz lijen, napisati pokoju o tome. Možda ovaj mlin može progurati još par desetljeća, tko zna?

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Zwanger Pinneberg K0b
PostPostano: sri 25. svi 2016, 20:23 
Polako se budi
Polako se budi

Evo malog apdejta: ljudi koji su projektirali ovaj mlin su jako pametno razdvojili stvari koje treba održavati redovito i treba ih raditi korisnik, kao što je povremena kalibracija mlina i čišćenje dijelova koji se redovito zaprljaju. Dakle, do tih dijelova dođeš uz pomoć malo veće kovanice (ili prstiju, ako imaš jake prste). Da bi došao do "burrs", treba ti poseban alat (ma dobro, nije to toliko posebno, snašao bih se da sam htio). E dotle sam i ja došao, pa sam očistio spečene ostatke kave i podesio mlin na nekakvu nultu poziciju (što je, ustvari, jako jednostavno, ako prilikom ponovnog sastavljanja ne okrenete sklop za podešavanje finoće mljevenja naopako, pa vas uhvati užas jer ste nešto od dijelova usput izgubili, ili ste nešto totalno pokvarili, što se meni desilo). E, u toj nultoj poziciji, ovaj stari mačak hladno samelje kavu do finoće potrebne za tursku kavu. Dok sam probao i ovako i onako, palo mi je na pamet da ubacim u hopper prethodno samljevenu kavu, pa da vidim šta će ispasti. I, mlin se ne okrene i potpuno prestane reagirati. Trebalo mi je poprilično vremena da na Internetu pronađem šta bi moglo biti u pitanju - i nađem: mlin ima prekidač (centrifugalni ili reagira na povećanje struje, ne znam), koji otvori strujni krug. Sačekaš malo, pritisneš prekidač (zaseban) i vozi dalje. Sve u svemu, zapanjujuće dobra vrlo stara naprava. Mlin je tih, meni lijep, mislim da sam riješio pitanje mlina za neko duže vrijeme. Kad me uhvati napad entuzijazma, rastavit ću ga i pospremiti "burrs", ali to će ipak sačekati. Do tada ću kroz njega provaljati malo "Grindz"-a (kad stigne).

Vrh

Naslov: Re: Zwanger Pinneberg K0b
PostPostano: pon 20. lip 2016, 17:54 
Polako se budi
Polako se budi

Neću provaljati Grindz, vratila ga carina natrag (Bog zna šta su oni mislili da je to). Nema veze, ni ne treba mi, jer sam onako na orvu pogriješio - nikakav poseban alat ne treba da se stigne do "burrs" - izvadiš jedan komad pertinaksa koji prođe kroz procjep na osovini i zaključa burr za nju (ovaj komad služi i kao dodatni osigurač ako se dotaknu "burrs", jer će puknuti i tako ih spasiti - baš me nervira što ne znam prijevod za "burrs"). E ti "burrs" su istog tipa kao na Mahlkonig K30, ali manjeg promjera - 50 mm, dvije rupe. Kod mene su oštri (cijepaju nokat) svugdje osim na malom vanjskom obodu. Ja tu ne mogu ništa, jer takvoh "burrs" nema za kupiti, tako da mo je ostalo da uradim šta sam uradio - očistio i podmazao šta je bilo za podmazati (ma nije ni bilo nešto strašno prljavo) i podesio nulu tako da je nula već zaglavljen mlin. Podešavanje ide na klikove, ali je, ustvari, kontinuirano, tako da nema problema ni podesiti mlin između klikova. Pošto mlin ne koristi nitko osim mene, mogao sam to uraditi. Negdje na na pola klika od zaglavljenog mlina je sada podešen. Ne može ugušiti staru Baby Gaggiu (to mi je nova akvizicija, DeLonghi EC156.B ide bratu za rođendan), ali može napraviti nekih 15-20 sekundi za double shot (nemam odgovarajući tamper, koristim Terry's tamper 55 koma nešto mm). Nemam novaca za novi mlin, ali, koliko vidim, ovaj mi je skroz OK za moje - recimo - mid level zahtjeve. Nabavit ću propisan tamper, pa mislim da ću istjerati svoje. Svaka čast za njemački inženjering, ovaj mlin je stvarno stvarno.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 3 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: