Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/3.   [ 17 post(ov)a ]
Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: French press
PostPostano: sri 12. sij 2011, 19:03 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 9 put/a
slika slika
http://virtuallyamy.files.wordpress.com/2008/09/french-press-press.jpg
napokon sam odlucio nabaviti french press.
kao vjerojatno i vecini kava fanatika, i meni je espresso metoda na prvom mjestu jer espresso je ipak espresso, sve te arome iz kave zbijene u tih par mililitara napitka, i to je ono sto mi nedostaje u napitku koji se dobije drugim metodama.
no, pravi kava fanatik mora biti tolerantan i prema drugim nacinima spravljanja, ne zbog ciste tolerancije vec zato jer mislim da je vazno isprobavati razne nacine, igrati se raznim parametrima, kave, granulacije, temperature itd itd a sve kako bi dosli do nekakvog optimuma (ako to postoji) i zeljenog nam okusa kave.
sad malo vise o french pressu, za one koji neznaju to je staklena posuda u kojoj je kruzna metalna filter mrezica i funkcionira vrlo jednostavno, u posudu se stavi grublje mljevena kava (1 zlica za 1 salicu), zalije se sa vrucom vodom (ili sa pola vode a pola nakon mjesanja), promjesa i ostavi da odstoji kratko vrijeme (2>min) i onda se filter mrezica rucno potisne prema dolje, tako da svu mljevenu kavu gurne na dno i nama preostaje utociti napitak u salicu.
ovo je osnovno uputstvo a to se nadogradjuje i mjenja po zelji. naravno za najbolje rezultate potrebno je koristiti sto noviju i svjeze mljevenu kavu. (p.s. kazu da su za french press najbolje single origin kave)
ja se igram sa tim french pressom no nikako da me zadovolji, pokusavam nekako zaboraviti da postoji espresso ali opet mi neide.
muci me koja bi bila idealna temperatura (i zasto je meni temperatura vrenja vode na oko 95C a voda zavrije na 100C? ili mi termometar nevalja?)
a onda opet, nije ni za sve kave optimalna ista temperatura, sve se mjenja. i tako u krug. god help me.
evo ako netko od vas radi na french press neka napise svoja iskustva i parametre. :geek:

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: French press
PostPostano: sri 12. sij 2011, 23:46 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

Zahvalio: 0 put/a
Hvaljen: 0 put/a
opet... ovisi o brdo stvari. oko kave malo je toga fiksnog.
Tu je tvrdoća vode najveći problem od svih načina jer poprilično negativno utječe na ekstrakciju.I kava full friška.
Negdje sam čitao,ako se dobro sjećam da se filter i sličnim metodama "iskoristi" cca 30% kavine supstance. Inače french i sl. metode nose i puno više kofeina.
Potrebno se malo poigrati jer kratka ekstrakcija unosi malo toga u šalicu a duža i neke stvari osim aroma (kofein) koje nisu poželjne. Zamislite ekstrakciju u frenchu od 7-8', kao da točite espreso 1'.
Iako zatvarati kavu u brojeve...
Moje iskustvo...
1L tekućine cca 60g kave
mljevenje - što finije a da opet ne ostaje talog (što veća površina za ekstrakciju) - negdje grublje od espressa.
voda otprilike da zakipi i onda se ostavi cca 30'' i dobije se otprilike rang željene temperature. Inače barem ja osjetim sve više aroma kada kavi pada temperatura pa se trenutno igram s manjim temperaturama + malo duža ekstrakcija.

postupak
zagrijem vodu i prelijem u prazan french da zagrijem posudu
izlijem vodu nazad iz frencha te stavim kavu
polijem naglo vodom da se sva masa kave potopi te poklopim i čekam 1'
žlicom lagano promiješam da razmutim koru na vrhu i čekam 3'
lagano stišćem talog na dno (netko ga pobire s vrha) i točim kavu u šalicu.

postoje neke sorte kava koje više pašu za french, uglavnom kave krasnih voćnih aroma ali slabog tijela --- yirgacheffe, nicaragua limoncillo,guatemala huehuetango i sl.

bitan je i način prženja (light roast) koji zadržava kiselost (arome) na vrhu,a što primjerice smeta kod espressa.

Vrh

PostPostano: čet 13. sij 2011, 00:46 
Coffee freak
Coffee freak

otpliliko tako sam i ja probao u jednom od pokusaja.
danas mi je stigao limocillo pa cu sutra probati snjime u french.

Vrh

PostPostano: uto 18. sij 2011, 22:00 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 1 put/a
Hvaljen: 1 put/a
Nije mi jasna cijela ta fama oko French pressa. Nije mi jasna uopće svrha postojanja takvoga "aparata" osim da olakša jako teški život napaćenim zapadnjacima. :) Zašto to kažem? Zar se isti rezultat ne može dobiti zagrijavanjem vode u običnoj đezvi ili sličnoj posudi koju se nakon vrenja ostavi 10-ak sek. da se spusti temperatura, zatim se doda kava, promiješa i poklopi te ostavi stajati. Nakon toga (umjesto spuštanja poluge) procijedimo kavu kroz gusto kuhinjsko cjedilo (ima stvarno gustih cijedila). Tako npr. ja nekad radim kavu...

Vrh

PostPostano: čet 20. sij 2011, 09:14 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

tradicionalist je napisao/la:
Nije mi jasna cijela ta fama oko French pressa. Nije mi jasna uopće svrha postojanja takvoga "aparata" osim da olakša jako teški život napaćenim zapadnjacima. :) Zašto to kažem? Zar se isti rezultat ne može dobiti zagrijavanjem vode u običnoj đezvi ili sličnoj posudi koju se nakon vrenja ostavi 10-ak sek. da se spusti temperatura, zatim se doda kava, promiješa i poklopi te ostavi stajati. Nakon toga (umjesto spuštanja poluge) procijedimo kavu kroz gusto kuhinjsko cjedilo (ima stvarno gustih cijedila). Tako npr. ja nekad radim kavu...

fama?
french je jedna od možda 10 definiranih metoda uživanja kave + stotine selfmade metoda kao ova Vaša.
Kava je nešto što nema i ne poznaje granice. Jedno zrno može dati nebrojeno različitih verzija okusa,aroma što ovisi o nizu stvari u specialty svijetu kave.
Taj nesretni french košta manje od 100kn i nije neki luksus za hvalu naokolo.
Uostalom bogati zapadnjaci su uveli i TV jer im je očito njihova životna priča toliko zabavna, te automobile jer im je teško vući njihovu guzice pjehe,metroom,tramvajem i sl.
Gdje smo mi u svemu tome?
Ovo je već sad krajnost.Ipak je kava moja specijalnost a ne sociologija.

S poštovanjem

Vrh

PostPostano: pet 21. lis 2011, 09:32 
Spava
Spava

Bok Forumasi i ljubitelji kave,

prije par tjedana sam si kupio u Kiki jednu French press-icu. Do tada sam pio takvu kavu samo kod frenda (origigi Bodum). Uglavnom svidilo mi se i odgovara mi takva priprema kave. Ali ovaj model iz Kike je uzasne kvalitete i nakon dva tjedna je casa pukla. Sada trazim neki kvalitetni model ali ne znam gdje ih mogu naci. Trazio po gradu i nista, na net-u nista.
Ima netko preporuku za ducan gdje ih kupiti?

Vrh

PostPostano: pet 21. lis 2011, 22:09 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

banjodido je napisao/la:
Bok Forumasi i ljubitelji kave,

prije par tjedana sam si kupio u Kiki jednu French press-icu. Do tada sam pio takvu kavu samo kod frenda (origigi Bodum). Uglavnom svidilo mi se i odgovara mi takva priprema kave. Ali ovaj model iz Kike je uzasne kvalitete i nakon dva tjedna je casa pukla. Sada trazim neki kvalitetni model ali ne znam gdje ih mogu naci. Trazio po gradu i nista, na net-u nista.
Ima netko preporuku za ducan gdje ih kupiti?

ima u Franja shopovima. Ali ti su lošije kvalitete. Mali za 3dcl je cca 50kn. Kika je imala Bodum program.Ja sam tamo kupio i 3dcl i onaj litreni

Vrh

PostPostano: pet 21. lis 2011, 22:30 
Coffee freak
Coffee freak

ima u mulleru... malo je skuplji ali doima se kvalitetan...

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/3.   [ 17 post(ov)a ]
Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: