Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 5 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Moka express
PostPostano: sri 8. pro 2010, 01:09 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 1 put/a
Hvaljen: 1 put/a
Pozdrav ljudi.

Kupio sam moka express aparat njemačke proizvodnje, piše da je od visoko-kvalitetnog aluminija. Ali kava koju njime dobijem, držeći se svih uputa koje su došle sa aparatom i koje sam našao na netu, mi je pregorka. Može li se s ovim aparatom dobiti kava u kojoj ima više prave arome kave, a manje gorčine? Probao sam nekoliko vrsti "obične" kave i Franck espresso ali nema poboljšanja.

Hvala

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Moka express
PostPostano: pet 10. pro 2010, 23:51 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

Zahvalio: 0 put/a
kako misliš "obične"?
Franck je loša kava za esspreso kisel i nedorečen...daj baci slike od toga aparata

Vrh

PostPostano: ned 12. pro 2010, 01:59 
Polako se budi
Polako se budi

Zahvalio: 1 put/a
obična moka (kafetijera).
http://whatscookingamerica.net/Beverage/MokaPot2.jpg
Mislio sam na mješavine za domaćinstvo, za tursku kavu. Probao sam i s Lavazzom qualita rossa ali opet previše gorčine, iako nešto manje

Vrh

PostPostano: uto 14. pro 2010, 01:35 
Totalno kofeiniziran
Totalno kofeiniziran

Zahvalio: 0 put/a
a tako sada sam skužio o kojem je aparatu riječ, inače mislim da su te kave koje se dobiju iz takvih aparata više slične turskoj ili filter kavi, u biti jedna varijanta iste, neka me ispravi netko ako griješim

Vrh

PostPostano: ned 26. pro 2010, 12:37 
Moderatori
Moderatori

Zahvalio: 4 put/a
Hvaljen: 6 put/a
Kava može biti pregorka iz više razloga:

1. neodgovarajuće samljevena kava – kava mora biti srednje-grubo mljevena za moku. Obično ljudi stavljaju fino mljevenu za espresso pa su čestice premale i prolaze kroz filter.

2. kuhanje – kava se ne smije predugo ostaviti na prejakoj vatri, zato spravljaj na laganoj vatri, jer se na previsokoj temperaturi vrši prejaka ekstrakcija, pojačava okus, ali i gorčina.

3. stara kava – koristi svježe prženu, dobro uskladištenu i svježe samljevenu kavu jer kava odmah nakon mljevenja oksidira i narušava joj se okus. Najbolje da je samelješ sam, kućnim mlincem (srednje-grubo, ali ravnomjerno, bez sitnih čestica) odmah prije spravljanja.

4. aparat – moguće da su otišle gumene brtve i samo ih je potrebno zamijeniti, također je moguće da je aparat napala hrđa ako nije od nehrđajućeg čelika, ili jednostavno nije dugo čišćen pa je zaostala kava počela ispuštati ulja koja pridonose gorčini, pa ga je potrebno samo očistiti.

5. spravljanje – mnogi utiskuju kavu u filter kao kod espresso aparata, ali to ovdje ozbiljno narušava proces ekstrakcije. Mnogi također imaju veliku moku pa kad pokušavaju napraviti samo 1 šalicu stavljaju manje kave ili ako im treba više šalica, više vode - omjer uvijek mora biti onoliki za koliko je posuda napravljena. Ako trebaš manje kave treba ti manja moka i obrnuto.

6. na kraju, ako je ipak riječ o gorčini zbog same vrste kave koju koristiš (iako sumnjam da je to razlog), onda probaj s blažim kavama, bez robuste, npr. s brazilskom arabicom, ona je jako blaga.

Za ovaj post autor kavoljubac je dobio pohvalu od: tradicionalist (pet 28. sij 2011, 01:24)
  Rating: 25%
Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 5 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: