Promijeni veličinu fonta

Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 7 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vrijeme ekstrakcije espressa
PostPostano: sub 14. sij 2017, 19:53 
Spava
Spava

Zahvalio: 2 put/a
Hvaljen: 0 put/a
Bok, kupio sam mlin za kavu La San Marco, profesionalni model SM90 i podesio sam ga i samljeo kavu.
Dobiveno vrijeme ekstrakcije 30ml je 26sec kada stavim 7g kave u mali filter za jednu kavu.
Probao sam stavit 14g u filter za dvije kave i opet sam dobio 30ml u 26do27 sekundi.
Kako da napravim podesavanje mlina da mi dobiveno vrijeme sa malim filterom bude 30ml za cca 30sek a sa velikim da bude 60ml za cca 30sek?

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku  

Naslov: Re: Vrijeme ekstrakcije espressa
PostPostano: sub 14. sij 2017, 23:51 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 7 put/a
Hvaljen: 16 put/a
Nešto mi tu ne štima...
Kažeš da za 7g i 14g dobiješ 30ml u 26 sekundi... tj isti volumen kave u šalici a duplo više kave koristiš, a vrijeme ekstrakcije je isto...?

Vrh

PostPostano: sub 14. sij 2017, 23:56 
Coffee freak
Coffee freak

Pohvale za mlinac, eto sad se možeš "igrati"...

Jesi ga dobro očistio, kakvi su noži, u kakvom je stanju opčenito?
Moraš se malo pohvaliti...

Vrh

PostPostano: ned 15. sij 2017, 00:32 
Spava
Spava

Očistio sam koliko sam mogao da ga ne rastavljam, noževi su rekao bih u dobrom stanju koliko vidim vizualno, mljevenje ide odlično, mogu namjestit da mi izlazi samo prah, pa do toga da izlaze kao lističi. Kad sam namještao mlinac radio sam sa košaricom za 1kavu i tu dobijem tocno 30ml i curi mi na oba dva izlaza portafiltera, a dok stavim duplu dozu u veliku košaricu ista količina mi iscuri. Sutra ću se pozabavi time da ga "baždarim" sa 14g pa nek dobijem 60ml za nekih 25-26sek pa ću vidjet. Uglavnom mislio sam danas stavit slike aparata ali ne mogu to jest nisam još skužio kako. Uglavnom vanjski izgled nije naročit, vide se tragovi korištenja i nema spremnik za kavu.budem ga drugi tjedan renovirao na poslu, malo ga uredit i polakirat da liči na nešto :). Vidio sam neku foru da se samelje riža i da se tako počisti, dali je to poželjno?

Vrh

PostPostano: ned 15. sij 2017, 09:41 
Coffee freak
Coffee freak

Zahvalio: 6 put/a
Hvaljen: 20 put/a
Ne ! jer ga poslije moraš očistiti od riže ? :). Skinuti gornji dio regulatora za gruboću mljevenja I lijepo mesing četka i udri po noževima , ne pre agresivno , samo da skineš naslage kave . Na kraju četkicom za zube pažljivo očistiti obadva navoja. Vratiti natrag , uključiti mlinac i stezati dok nož ne počne strugati po nožu. Vratiti za 2,5 do 3 broja i tu si negde ? . Zbog oblika sita nije nužno da će ekstrakcija jednako trajati . Nemojte se u sekundama opterećivati dužinom ekstrakcije ! Ona ovisi o puno faktora i nije mjerilo kvalitete kave ? Naravno da nemre projurit ili ić kap po kap . Morala bi curit ko malo deblji mišji rep ! :) Sretno !

Za ovaj post autor black coffe je dobio pohvalu od: S-type (ned 15. sij 2017, 23:13)
  Rating: 25%
Vrh

PostPostano: ned 15. sij 2017, 16:56 
Spava
Spava

Mlinac sam očistio, skinu noževe i oribao sa četkicom za zube, noževi su odlični, svi su čitavi i nisu istrošeni bilo je zakorene kave po svuda dosta masno.
Sve sam uslikao pa kad ga uredim stavit ću slike na forum, mislim da sam dobro kupio, ja sam zadovoljan. Namjestio sam noževe na 9 zazor od kad se dotaknu pa prema grubljem, sve ukupno ima 56 zazora i sada kad stavim 14g kave počne istjecat za 5 sec i onda istječe 25sek, od kad pumpa starat 30sec 60ml. Pjene imam 2mm, koristim kavu mješavinu arabice iz 5 država, Brazil/Santos, Etiopia/Mocca, Nova Gvinea/Kimel, Costa Rica/Tarazzu i Guatemala/Antigua. Hvala svima na pomoći i pozdrav.

Vrh

PostPostano: ned 15. sij 2017, 23:10 
Coffee freak
Coffee freak

Kao što je blackcoffee rekao za mesing četku... Prije 2 godine sam kupio odličnu od Shurhold kompanije ne od mesinga već od nehrđajučeg čelika ali nije pre jaka, baš taman (kako sam radio u nautici poznajem taj brand i dobri su mada malo skupi, u nekim segmentima preskupi)...

http://shurhold.com/marine/hand-held-to ... ing-brush/
Nije bila skupa ali je odlična za noževe kod naslaga pa nakon toga četkicom. Svaki bolje opremljeni centar i trgovina bojom ih imaju, meni je jako dobra jer nije pre agresivna tj mekša je, a opet dovoljno mala za detaljno i preciznije čišćenje.

Osobno kad čistim noževe skinem ih skroz, pa detaljno očistim mlinac i njih sa strane.

Za čišćenje je i dobra četkica za zube/proteze tj umjetne zube :-) :-) :-) Nisam tada znao što kupujem u DM-u, svidio mi se oblik i kad sam došao doma i pročitao što sam kupio, skužio sam zašto me prodavačica čudno gledala :-) Uglavnom meni je super jer ima dva dijela... Evo kako izgleda otprilike http://drmarija.com/novi/wp-content/upl ... roteze.jpg
Hehe :-)

Za ovaj post autor S-type je dobio pohvalu od: Ivan Kovač (sri 25. sij 2017, 18:07)
  Rating: 25%
Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 7 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: